sobota, 27 stycznia 2018

2005 wycieczka po południowym Podlasiu

Wycieczka po południowym Podlasiu - Kodeń, Kostomłoty, Jabłeczna, Leśna Podlaska, Pratulin


To moja ulubiona trasa jako przewodnika turystycznego. Bywam tu od 25 lat. Ta wycieczka grupy z Poznania zapoczątkowała naszą długoletnią znajomość na innych szlakach.

5 - dniowa wycieczka swoją bazę wypadową  miała w Leśnej Podlaskiej (internat). 
W planie zwiedzania były wg alfabetu miejscowości: Kodeń- sanktuarium maryjne, Jabłeczna- prawosławne sanktuarium św. Onufrego, Kostomłoty –XVII wieczna cerkiew w obrządku unickim (jedyna w Polsce), Leśna Podlaska- sanktuarium maryjne, Pratulin – sanktuarium unitów podlaskich. Można tam zobaczyć ciekawy film o historii Unii na Podlasiu i męczeństwie podlaskich Unitów. 
Zobaczyliśmy także forty twierdzy brzeskiej, piękne panoramy Bugu w roztaczającym się na trasie Parku Krajobrazowym Przełomu Bugu, a w nim także starą kamienną babę. 
Ciekawa grupa wycieczkowa, dorosłych z grupy parafialnej z wymagającym organizatorem. Dla przewodnika o duże wyzwanie, ale i satysfakcja, że mówi się do osób, które słuchają. Grupa zdyscyplinowana. Południowe Podlasie to wdzięczny region,gdzie jest co opowiadać, różnorodność tematyczna, chociaż obiektów zabytkowych nie za wiele, za to krajobraz nadbużański robi wrażenie...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz