czwartek, 14 czerwca 2018

2015 Śladami Drakuli- Rumunia


2015 Śladami Drakuli- Rumunia

Wycieczka odbyła sie z BT Rainbow Tours. Rozpoczęliśmy ją od do Alba Julia, jednej ze stolic Siedmiogrodu (Transylwanii), gdzie zwiedziliśmy potężną cytadelę Alba Carolina oraz katedrę, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę. W centrum założenia miasta znajduje się cerkiew katedralna Świętej Trójcy. Potem przyjechaliśmy do Sybinu zwanego miastem artystów, spacerowaliśmy po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place, gdzie znajdują się charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz XVI-wieczny ratusz, kościół Jezuitów, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić), a także słynne Muzeum Brukhentala.
Następnego dnia zobaczyliśmy monastyr Cozia i bogato zdobioną cerkiew z dobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, Następnie udaliśmy się do Curtea de Arges letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zwiedziliśmy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Następnie dotarliśmy  do stolicy Rumunii – Bukaresztu, z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy i szerokich bulwarów często nazywanego „Paryżem Bałkanów”.  W programie między innymi zobaczyliśmy: Plac Rewolucji, stare miasto i przeogromny Pałac Parlamentu (według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy i największy budynek administracyjny świata - przykład megalomanii Ceausescu).
Następnego dnia pojechaliśmy na zwiedzanie „Perły Karpat” – Zamku Peles zbudowanego w stylu niemieckiego renesansu zbudowanych przez pierwszego króla Rumunii Karola I. 
Kolejny zamek na trasie to zamek Bran lepiej znany jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszkał niegdyś „książę ciemności”), Dzień zakończyliśmy w Braszowie, gdzie zwiedziliśmy saskie, stare miasto, między innymi Plac Sfatului z miejskim ratuszem. W drodze do bramy Schei przeszliśmy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników.  
Następnym punktem programu była tradycyjna wieś saskich osadników Prejmer, w której przeniesiemy się w klimat architektury obronnej XIX wieku. Podziwialiśmy w niej jedyny w swoim rodzaju warowny kościół zbudowany dla ochrony przed wrogimi najazdami (wpisany na Listę UNESCO). Ostatnim miejscem na trasie była Sighisoara, wspaniałe średniowieczne miasto, w którym według legendy urodził się Wlad Palownik.  

cytadela Alba Carolina
katedra na terienie cytadeli

Sybin - Muzeum Brukhentala.

Curtea de Arges letnia siedziba hospodarów wołoskich, 

Bukareszt

Bukareszt

Parlament w Bukareszcie

widok z Parlamentu na miasto

pałac Pelisor 

zamek Drakuli - Bran

Braszow

Braszow

 wioska obronna Prejmer

 wioska obronna Prejmer

tradycyjna zabudowa wiejska

Sighisoara,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz