Propozycje wycieczek

1. WYCIECZKA Z SIEDLEC PRZEZ ŁOSICE DO GRABARKI, SIEMIATYCZ, MIELNIKA, DROHICZYNA I KORCZEWA

TRASA PROWADZI OD SIEDLEC PRZES STOK LACKI DO MORDÓW - TO MIASTO O CIEKAWEJ HISTORII ZWIAZANE Z JADŹWINGAMI (STĄD NAZWA MIASTA - OD WYMORDOWANIA JEGO MIESZKAŃCÓW), RADZIWIŁŁAMI, KTÓRZY NAJDŁUŻEJ ZARZĄDZALI TYMI DOBRAMI. OSTATNIMI WŁAŚCICIELAMI MIASTA MORDY BYLI PRZEWŁOCCY. ZOBACZYĆ TU MOŻNA POZOSTAŁOŚCI PAŁACU, KTÓREGO ŚWIETNOŚĆ JUŻ DAWNO MINĘŁA ORAZ KOŚCIÓŁ BARKOWY ŚW. MICHAŁA. PO DRODZE DO ŁOSIC PRZY DRODZE MIŁAMY KOBIEC JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO USYPANY DECYZJĄ ODDOLNĄ PRZEZ MIESZKAŃCÓW OKOLICZNYCH WSI W 1936 ROKU.
KOPIEC J. PIŁSUDSKIEGO W MAJÓWCE PRZY DRODZE Z MORDÓW DO ŁOSIC
NASTĘPNA MIEJSCOWOŚCIA NA TRASIE JEST MIASTO ŁOSICE O CIEKAWEJ HISTOII ZWIAZANEJ Z DAWNYMI STAJNIAMI KRÓLEWSKIMI. DOBRODZIEJEM MIASTA BYŁ KRÓL WŁADYSŁAW IV, KTÓRY POZWOLIŁ NA PRODUKCĘ TRUNKÓW I KORZYSTANIE Z PROFITÓW. NIEWIELE POZOSTAŁO Z DAWNEJ ŚWIETNOŚCI MIASTA. KOŚCIÓŁ ŚW. ZYGMUNTA W CENTRUM MIASTECZKA SKRYWA W SWOIM WNĘTRZU CUDOWNĄ IKONĘ MATKI BOŻEJ POCHODZĄCĄ Z DAWNEJ CERKWI. W SĄSEDZTWIE KOŚCIOŁA ZNAJDUJE SIĘ DOBRZE ZACHOWANY CMENTARZ ŻYDOWSKI Z CENNYMI MACEWA MI .
Dalsza droga prowadzi do miejscowości Sarnaki, której historia sięga XV wieku. Szczegulnie znana była za czasów Łukasza Butlera. Miasto dobrze rozwijało się w XIX w. sarnaki szczególnie zasłynęły w okresie wojennym, kiedy wiosną 1944 w okolicach spadały rakiety V2. Eksperymentalnie były one wystrzeliwane z poligonu w okolicach Mielca. Jedena z nich utkwiła w mokradłach koło wsi Klimczyce i nie eksplodowała, został zdemontowany przez wywiad Armii Krajowej dostarczony do Londynu.
Kolejym etapem podróży jest Grabarka
Święta Góra
prawosławnych - Grabarka
cerkiew w Grabarce


To święte miejsce dla wyznawców prawosławia. Na wzgórzu zobaczyć możan co prawda nową cerkiew, ale na miejscu starej podpalonej. Historia miejsca związana jest z wydarzeniami z pocz. XVIII w. kiedy w Siemiatyczach o okolicy panowała zaraza. Jednemu z mieszkanców przyśnił sie sen, aby wiął krzyż na ramiona i poszedł na górę Grabarkę. W ten sposób uniknie śmierci. tak też się stało. Do dziś pielgrzymują tu ludzie w sierpniu, nie tylko z okolic. Na wzgórzu zobaczyć można duą liczbę krzyży, różnej wielkości. Panuje tu nastrój wyciszenia i skupienia.


kościół fundacji Sapiehów w Siemiatyczach



















wnętrze cerkwi w Siemiatyczach, ikonostas


W sąsiedztwie Grabarki odwiedzić należy miasto Siemiatyczne. Świtnośc jego z czasów Anny z Sapiechów Jabłonkowiej minęlu. Nie ma śladu po pałacu, jednak zachowała się ciekawa historia o dobroczynnoście jego właścicielki, postawniu styczniowym. Zobaczyć można bardzo ładną cerkiew św Apostołów Piorta i Pawła oraz kosciół fundacji Sapiehów i pozistalości obiektów pomisjonarskich.












Ruiny kościoła św. Trójcy z XVI w.


Kolejnym etapem podróży jest Drohiczyn. jadąc wzdłuż Bugu warto uważnie rozglądać sie, aby zobacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz