wtorek, 24 lipca 2018

2016 Chorwacja

2016 Chorwacja


Pielgrzymka z Duszpasterstwa Turystyki i Wypoczynku Diecezji Gliwickiej (https://pielgrzymki-gliwice.pl/) do Chorwacji miała miejsce w sierpniu 2016 roku. Na trasie naszej podróży przejechaliśmy przez państwa: Republikę Czech, Republikę Austrii, Republikę Słowenii oraz kraj docelowy, Republikę Chorwacji.
Po przyjeździe na teren Chorwacji odbyła się msza św. w Vepricz – tzw. chorwackim Lourdes na Makarskiej Riwierze. Głównym miejscem pobytu i wypoczynku była miejscowość Gradac położona na łagodnym zboczu porośniętym oliwkami, w połowie drogi między Splitem a Dubrownikiem, 35 km na południe od miejscowości Makarska. Znany jest z najpiękniejszej i najdłuższej plaży Makarskiej Riwiery.
Pierwszą wyprawę fakultatywną odbyliśmy stateczkiem na wyspę Korczulę. Swoją atrakcyjność wyspa czerpie również z akcentów związanych ze słynnym podróżnikiem –Marco Polo. Miasto Korczula jest domniemanym miejscem jego urodzenia. Do zwiedzania udostępniono średniowieczny, kamienny domek, w którym prawdopodobnie żeglarz się narodził. Obecnie w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone jego pamięci.
Kolejnego dnia udaliśmy się na wycieczkę do słynnego miasta Dubrownik – perły Dalmacji.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od mszy św. w kościele św. Błażeja w Dubrowniku – patrona miasta. To bez cienia wątpliwości najpiękniejsze miasto Dalmacji. Potężny, najlepiej na świecie zachowany pierścień murów obronnych otacza Stari Grad – żywcem ze średniowiecza przeniesiona starówka, w której wszystko wydaje się wzniesione z kamienia. Panoramiczny widok na Dubrownik należy do tych, których nie zapomina się nigdy. Dziś na straży tego miasta czuwa UNESCO.
Po dniu odpoczynku i plażowaniu zwiedziliśmy Split i Trogir. Split, drugie pod względem liczby ludności miasto chorwackie, położone jest nad rozległą zatoką, między wzgórzem z twierdzą Gripe i górzystym cyplem Marjan, szczyci się bogatą historią. Turyści z całego świata przyjeżdżają podziwiać wpisane na listę UNESCO pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, które wtopiły się w zabudowę miasta. Trogir natomiast jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodnicznego UNESCO w 1997 roku. Wzdłuż portu znajduje się wysadzany palmami, szeroki bulwar, wokół którego skupia się wieczorne życie miasta.
Po kolejnym dniu kąpieli słonecznych wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Medjugorie.To mała wioska, która od przeszło 34 lat słynie w świecie z Objawień Matki Najświętszej. W dniu 24.06.1981r. na wzgórzu Podbrodo niedaleko Medjugorie trzy dziewczynki: Ivanka, Miriana i Vicka miały widzenie Pięknej Pani, którą nazwały Gospa. Później do dziewczynek dołączyli jeszcze: Ivan, Maria i Jakov. Od tej pory codziennie trwają objawienia Matki Bożej z widzącymi. Otrzymują oni orędzie, aby przekazywać je światu oraz 10 tajemnic, których większość dotyczy przyszłości świata i Kościoła.
Nieopodal Medjugorie znajduje się dolina wodospadów, które tworzy płynąca tamtędy rzeka Trebiżat. To bajeczne miejsce przyciąga tu licznych turystów i pielgrzymów, by w spiekocie dnia ochłodzić się i zrobić niezapomniane zdjęcie. Każdy odwiedzający to miejsce zamiera w obliczu tego cudu natury, widząc wokół siebie pierścień kilkunastometrowych kaskad lejącej się wody.
W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy miejscowość Zadar na wybrzeżu dalmatyńskim. To miasto często nazywane jest "małym chorwackim Rzymem". Nazwę tą usprawiedliwia jego historia sięgająca trzech tysięcy lat, wyjątkowe budowle kościelne oraz bogate dziedzictwo kulturalne. Koniecznie trzeba posłuchać także koncertu organowego wykonywanego przez Adriatyk. To niecodzienne zjawisko w zadarskim porcie gromadzi każdego dnia tysiące turystów – melomanów muzyki morskiej.
sanktuarium maryjne Vepricz

Gradac

Gradac

KorczulaKorczula
Dubrownik
Split

Split


Trogir
Trogir
Medjugore

wejście na Górę Objawień (Medjugore)
jeziora Plitwickie


Zadar






Zadar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz